Fondarea unei dioceze catolice la Oradea, în 1083, hotărâtă de regele maghiar Ladislau I (Ladislas I) 1077 - 1095, este o primă şi semnificativă dovadă a ancorării acestei zone în civilizaţia occidentală, dar şi o necesitate a papalităţii de a-i converti pe localnicii nemaghiari, majoritari şi ortodocşi. Aceştia îşi proclamau legătura politică şi spirituală cu cel mai important oraş al Europei de atunci, Constantinopol - capitala Imperiului bizantin şi a ortodoxiei.
Citeste mai multSustine proiectul Oradea in imagini
Instagram feed
Oradea prin ochii turistilor straini
Traiul în Oradea este destul de ieftin, oamenii sunt prietenoşi iar viaţa sociala este interesantă.
- Tomáš Juskiv (Slovacia)